ЛФК як засіб лікування туберкульозу
Збаразька санаторна школа-інтернат продовжує оздоровлювати дітей
24 березня світове співтовариство відзначало День боротьби з туберкульозом. На жаль, з року в рік для нашої держави ця хвороба не втрачає актуальності. На сьогодні темпи поширення туберкульозу дещо пригальмувались, але виникла інша проблема: туберкульозна паличка стає нечутливою до наявних хіміопрепаратів. Набирає обертів поширення хіміорезистентного туберкульозу.
На цьому фоні діяльність Збаразької санаторної школи-інтернату по лікуванню та оздоровленню дітей продовжує залишатись актуальною. Школа змінила назву, але не змінила призначення: тут продовжують навчатись та оздоровлюватись діти після завершення основної фази лікування активного туберкульозу та діти, організм яких інфікований туберкульозною паличкою, діти з тубконтактів, а також з малозабезпечених сімей, де є високий ризик захворювання на туберкульоз.
На сьогоднішній день в інтернаті навчається 182 дитини. Усі вони отримують кваліфікований медичний супровід впродовж перебування в школі. Декому з дітей потрібно кілька місяців, щоб пройти курс лікування та зміцнити організм, а інші перебувають у школі роками. Медики санаторної школи своїм головним завданням вбачають повне відновлення фізичного та психоемоційного здоров’я вихованців. Турботливе та уважне ставлення до кожної дитини, ефективне використання медпрепаратів, впровадження нових, сучасних методів лікування – професійне кредо кожного працівника санаторної школи-інтернату. Отримується належне фінансування від держави, допомагають і спонсори. Цьогоріч медико-профілактичне відділення від ПП Юзьвак отримало в подарунок сучасний аерозольний інгалятор, благодійна організація «Братерство без кордонів» подарувала новий холодильник для зберігання медикаментів та принтер.
Сьогодні школа проходить державну атестацію. Підсумовується зроблене за попередні 10 років та накреслюються плани на майбутнє. Одним з найважливіших завдань є покращення надання медичної допомоги вихованцям школи шляхом розширення функцій лікувально-профілактичного відділення. Попереду багато роботи і, безумовно, позитивний результат.
Ірина КОЛОДЧАК,
старший лікар Збаразької санаторної школи-інтернату.
Школа-інтернат належить до «санаторної школи-інтернату для дітей з малими і затухаючими формами туберкульозу». Саме тому головним завданням є проведення оздоровчо-лікувальних заходів з використанням природно-кліматичних можливостей розташування школи. Складові здорового способу життя стосуються всіх аспектів здоров'я-фізичного, психічного, соціального і духовного. Найважливіші:
• усвідомлення цінності здоров'я;
• відсутність шкідливих звичок;
• доступ до раціонального, збалансованого харчування;
• умови побуту;
• умови праці;
• рухова активність.
Лікувально-профілактична і оздоровча робота в Збаразькій обласній комунальній санаторній школі-інтернаті проводиться згідно плану лікаря школи затвердженого директором. В школу-інтернат приймаються діти по направленню обласного тубдиспансера із всіма необхідними документами. В кінці навчального року проводиться засідання медико-педагогічної комісії на чолі з фтизіатром обласного тубдиспансера по відбору учнів на наступний навчальний рік. На кожного учня заведена ф.26, в яку заносяться дані поглиблених медичних оглядів дітей , які проводяться 2 рази в рік / жовтень, березень/.
Результати медичних оглядів аналізуються і доводяться педагогічному колективу і родичам.
Медичний контроль за станом здоров’я дітей включає в себе:
• щомісячні поглиблені огляди лікарем з визначенням місячної прибавки в дозі і записом даних огляду в історію хвороби, щоденний огляд температурячих дітей;
• щоденне вимірювання температури тіла всім дітям;
• контроль за фізичним вихованням дітей, ефективність якого оцінюється на основі порівняльних показників фізичного розвитку дітей на початку і в кінці навчального року
Хворі діти спостерігаються і лікуються в ізоляторі, який вміщає 9 чоловік. Кожен день діти оглядаються лікарем , з веденням листків лікарських призначень. При показанні стаціонарного лікування - діти направляються в центральну районну лікарню.
За медичними показниками складається індивідуальна медична карта. Колектив санаторної школи-інтернату працює над оптимізацією моделі взаємозв’язку загальноосвітнього навчально-виховного процесу із сучасними напрямками здоров’я зберігаючих технологій. Педагогічним колективом створено умови для культурного, інтелектуального, фізичного та емоційного розвитку учнів, розкриття здібностей кожного школяра та їх реалізації, організовуються цікаві динамічні перерви, проводяться предметні тижні, широко використовуються сучасні засоби мультимедійного навчання, організовується цікаве дозвілля, працюють гуртки та спортивні секції, організовуються спортивні змагання, Дні здоров'я, Дні спорту, спортивні сезонні ігри.
В санаторній школі-інтернаті створені умови для забезпечення біологічної потреби учнів у руховій активності – не менш ніж 2 години. До неї відносяться:
- ранкова гімнастика до занять ( за гарної погоди – на свіжому повітрі);
- фізхвилинки на кожному уроці та дихальні вправи на кожному уроці;
- рухливі ігри на перервах при максимальному використанні свіжого повітря;
- заняття дітей в спортивній секції;
- уроки фізичної культури, які при сприятливих погодних умовах проводяться на спортмайданчику;
- уроки ЛФК.
Правильно організоване і раціональне харчування являється важливим лікувально-оздоровчим фактором: воно повинне бути повноцінним і відповідати потребам дитячого організму. У Збаразькій школі-інтернаті п’ятиразове харчування.
Щорічно вихованці Збаразької обласної комунальної санаторної школи-інтернату відпочивають та оздоровлюються в різноманітних санаторіях та таборах-відпочинку. Так цього року учні нашої школи відпочивали та оздоровлювалися в пришкільному таборі «Водограй», санаторію «Прикарпатський» м. Яремче, таборах «Лісова казка» та «Сокіл», у дитячому спеціалізованому санаторію імені «Сакко і Ванцетті».
Під час функціонування на базі Збаразької обласної комунальної санаторної школи-інтернату з малими і затухаючими формами туберкульозу табору відпочинку «Водограй» з денним перебуванням повноцінно відпочило 35 дітей.
Цікаво та змістовно відпочивали вихованці табору.
Відкриття табірної зміни. Конкурс емблем, девізів, загонових пісень та виготовлення стінгазет.
«Музичний калейдоскоп». Караоке в таборі, гра «Відгадай мелодію»,
конкурс української народної пісні.
Конкурс малюнків на асфальті «Чарівний світ дитинства» до Міжнародного дня захисту дітей.
Впродовж функціонування табору відпочинку педагогами проводилася робота за різними напрямами в різноманітних формах: гуртки за інтересами, спортивні секції, конкурси, виставки творчих робіт, спортивні заходи і змагання, проведення свят, фестивалів, турніру з футболу, творчих змагань, інтелектуальних ігор, тематичних дискотек, пісенних вернісажів.
Табірна зміна на базі Збаразької обласної комунальної санаторної школи-інтернату з малими і затухаючими формами туберкульозу – це зміна, яка пройшла під певною темою, об’єднуючи в одне ціле все розмаїття змісту та форм дозвіллєвої діяльності.